Przymorze

Serwis poświęcony dzielnicy Gdańsk Przymorze

Historia dzielnicy Przymorze

Administracyjnie dzieli się na Przymorze i Przymorze Wielkie. Dzielnica składająca się głównie z bloków z wielkiej płyty przez jej mieszkańców doceniana jest za dobrą infrastrukturę, bliskość Paku Reagana i plaży.fot. Maciej Czerniak/Trójmiasto
Dzielnica rozpoczęła swoje życie jako założona przez cystersów z Oliwy w połowie XIII wieku wieś. Z tych czasów zachowały się nazwy Primore (1279) i Prsimore (1283). Później w okolicach dzisiejszego skrzyżowania ul. Pomorskiej i Chłopskiej zobacz na mapie Gdańska powstała posiadłość Konradshammer, która wchłonęła wieś. Po 1945 roku na terenie tej posiadłości między Potokiem Oliwskim a Zaspą planowano powstanie osiedla mieszkaniowego. Na tym terenie w XVII w. znajdowała się część tzw. Burau, czyli część wrzosowisk między Jelitkowem, Brzeźnem a Oliwą oraz bór sosnowy, którego resztki (ok. 200 ha) wycięto w 1865. Znajdowały się tam również zniszczone w 1945 roku: Biały Dwór (rejon dzisiejszej ulicy Olsztyńskiej i Meissnera), Czerwony Dwór (rejon ul. Jagiellońskiej i Dąbrowszczaków zobacz na mapie Gdańska) i Czarny Dwór (rejon ul. Czarny Dwór i Dąbrowszczaków). Ostatecznie jednak powrócono do średniowiecznej nazwy wsi Przymorze.

Obecna ul. Bora Komorowskiego zobacz na mapie Gdańska była polną drogą prowadzącą do Czerwonego i Białego Dworu. Z kolei ulica Bolesława Krzywoustego zobacz na mapie Gdańska powstała z dokonanej w połowie XVIII wieku wycinki lasu, która miała zapewnić widok na morze z Parku Oliwskiego (Fürstliche Aussicht - Książęcy Widok).

W 1907 roku przy początkowym odcinku obecnej ul. Śląskiej wybudowano gazownię, przy obecnej ul. Droszyńskiego zobacz na mapie Gdańska utworzono placyk przy dworcu kolejowym i pętlę autobusową, a w rejonie dzisiejszych ul. Bora-Komorowskiego, Beniowskiego i Krzywoustego postawiono niewielkie robotnicze osiedle Lauentaliem. W 1928 rzadka zabudowa dochodziła do dzisiejszej ul. Poznańskiej zobacz na mapie Gdańska, pojawiły się domy wzdłuż ul. Beniowskiego zobacz na mapie Gdańska(do 1945 Blücherstraße), Słowiańskiej zobacz na mapie Gdańska (do 1945 Humboldtstraße), Czerwonego Dworu zobacz na mapie Gdańska (do 1945 Rothöferweg) i przecznic między Śląską a Lęborską.

W latach 30. XX w. istniała ul. Kołobrzeska zobacz na mapie Gdańska (do 1945 Lübeckerstraße). W 1951 ukończono budowę osiedla dla pracowników Polskich Linii Oceanicznych między ul. Beniowskiego i Bora-Komorowskiego, składającego się z 38 domków wolno stojących i bliźniaczych. W końcu, w 1959 roku założono SM Przymorze, przeznaczając na jej potrzeby ok. 200 ha między ul. Piastowską a Kołobrzeską.

Obecnie, według podziału administracyjnego stosowanego przez miasto Gdańsk, Przymorze dzieli się na dwie dzielnice: Przymorze Małe i Wielkie. Granica między nimi przebiega wzdłuż ulic Chłopskiej i Rzeczypospolitej.

Budowa Przymorza Małego rozpoczęła się w latach 1959–1963 pomiędzy ulicą Śląską a Piastowską. Do 2012 roku na tym obszarze (ul. Beniowskiego) zobacz na mapie Gdańska znajdowała się siedziba Międzynarodowych Targów Gdańskich. W 1951 oddano do użytku przystanek SKM Polanki (od 1965 Przymorze, od 2004 Przymorze Uniwersytet). W latach 1972–2008 przy ul. Krzywoustego była tam także siedziba Instytutu Pedagogiki i Psychologii UG zobacz na mapie Gdańska. W latach 1972–1976 wzniesiono nowoczesny, dwukondygnacyjny kościół NMP Królowej Różańca św. Na początku XXI wieku powstały tu duże obiekty handlowe: hipermarket Real (2002–2003), hipermarket Praktiker zobacz na mapie Gdańska, centrum handl. Alfa Centrum zobacz na mapie Gdańska (budowane w 2002 roku).

Budowę Przymorza Wielkiego rozpoczęto od os. nr 2 (między ul. Piastowską a Lumumby, dzisiaj ul. Jagiellońska) i nr 3 (między ul. Lumumby a Obrońców Wybrzeża) w latach 1963–1968 (łącznie 7640 mieszkań). Osiedle nr 4 (między ul. Obrońców Wybrzeża a Kołobrzeską) zrealizowano w latach 1970–1973 (tylko falowiec przy ul. Obrońców Wybrzeża to 1790 lokali). Osiedle nr 1 (od Kołobrzeskiej do granicy z Zaspą-Rozstajami i Jelitkowskim Dworem) zrealizowano w latach 1972–1973. W sumie SM Przymorze w latach 1960–1981 wybudowała 15 252 mieszkania. W latach 2003–06 powstało os. Jelitkowski Dwór zobacz na mapie Gdańska, które administracyjnie należy do Przymorza, a w latach 2004–06 u zbiegu ulic Obrońców Wybrzeża 23 i Dąbrowszczaków zobacz na mapie Gdańska wybudowano zespół 3 wieżowców mieszkalno-usługowych Horyzont i tuż obok kompleks Marina Primore zobacz na mapie Gdańska (2007–2009) oraz w latach 2007–2009 handlową Galerię Przymorze koncernu Leclerc. zobacz na mapie Gdańska

Opracowano na podstawie Encyklopedii Gdańskiej

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Mapa dzielnicy Przymorze

 

Kościoły w dzielnicy Przymorze

Komisariat Policji

Dom Kultury

Forum dzielnicy Przymorze